Babalar Gününde Ne Alsam?

Babalar Günü Tarihçesi

2018 Babalar Günü Ne Zaman Kutlanıyor ?

Babalar Günü, her yıl Haziran ayının 3. haftası pazar günleri kutlanan özel bir gündür. Babalar Günü 2018 yılında 17 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Babalar Günü Hediyeleri ;

Babalar günü için babanızın zevkine uygun hediyeler alabilirsiniz.Kravat ,kazak ,gömlek gibi ,kişiye özel ürünler daha çok tercih edilecektir. Resimli Babalar günü çikolataları babaya hediye olarak daha çok tercih edilebilirsiniz.

 

Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Gününün de bir geçmişi var. Bazı tarihçiler, Babalar Gününün Antik Roma’da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Gününün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor.

Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmış. Daha sonra diğer eyaletlere yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımladı.

Write Your Review

Your email address will not be published. Required fields are marked *